Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Szczekociny

Promocja książki "Szczekociny.Społeczeństwo/Przedmioty/Wizerunki"

Utworzono dnia 12.04.2018

7 kwietnia 2018 r. w Sali Wystawowej Miejskiej Biblioteki odbyła się promocja książki 
„Szczekociny.Społeczeństwo/Przedmioty/Wizerunki”
W roku 2017 Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic obchodziło pięciolecie, zorganizowana w tym czasie sesja naukowa stała się siłą rzeczy okazją do podsumowań dotychczasowych jego działań. Ukazała ona imponującą – zwłaszcza w tak krótkim okresie – ilość i różnorodność dokonań Stowarzyszenia.
W ciągu zaledwie kilku lat, dzięki pracy połączonej z zaangażowaniem wielu ludzi, udało się w sposób bezprecedensowy poszerzyć stan wiedzy o jakże ciekawej przeszłości miasta.
Naturalną konsekwencją istnienia Stowarzyszenia stały się prowadzone nieustannie: wykłady, sesje naukowe, warsztaty oraz wyjazdy. Zostawiły one swój materialny ślad w postaci wydawnictw książkowych, a także artykułów na łamach czasopisma, którym był do tej pory „Szczekociński Rocznik Historyczny”. Współpraca, jaką skutecznie rozwija Stowarzyszenie z ośrodkami naukowymi, wymusiła zmianę jego dotychczasowej formuły na książkową.
Oddana do rąk Państwa publikacja posiada charakter interdyscyplinarny. Znajdują się w niej teksty dotyczące: biografistyki, edytorstwa źródeł, historii sztuki, sfragistyki, etnografii oraz muzealnictwa. Wszystkie one są wynikiem odrębnych studiów, prowadzonych przez różnych badaczy przy użyciu metod właściwych dla danej dyscypliny naukowej. 
W rezultacie każdy z Czytelników z pewnością odnajdzie tam coś dla siebie. Tematyka książki koncentruje się wokół trzech głównych sfer, mianowicie: społeczeństwa, przedmiotów oraz wizerunków.
W pierwszej z nich znajdują się dwa artykuły. Pierwszy, autorstwa Andrzeja Orlińskiego, opisuje postać Grzegorza Orlińskiego, burmistrza Szczekocin z końca XVIII wieku.
Drugi, napisany przez Andrzeja Żaka, zawiera popularnonaukowy zarys dziejów wsi Bonowice i Grabiec, a także edycję źródłową spisu mieszkańców tych wsi z roku 1791. Kolejna sfera zainteresowania badaczy dotyczy przedmiotów wiążących się z dziejami miasta. Grzegorz Dudała podjął w niej tematykę kapliczek szczekocińskich. Lech Frączek omówił pieczęcie władz miejskich z okresu rozbiorowego, natomiast Janina Skotnicka poświęciła swój tekst ośrodkowi garncarskiemu w Szczekocinach. Trzecia część publikacji obejmuje obszar, który zawsze budzi u regionalistów szczególne zainteresowanie.
Są nim wizerunki powstałe w przeszłości, a konkretniej stare zdjęcia. Ich analizy podjął się Paweł Grzesik opisujący jakże ważny dla szczekocinian album fotograficzny wykonany przez
Bronisława Wilkoszewskiego. Autorzy mają nadzieję, że książka zostanie życzliwie przyjęta, a jej różnorodna tematyka skłoni Czytelników do konstruktywnej dyskusji, współpracy, bądź też do podjęcia własnych badań nad dziejami Szczekocin i okolic.
Tekst: redaktor naukowy dr Lech Frączek

galeria

Utworzono dnia 12.04.2018, 09:15

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 37

W poprzednim tygodniu: 71

W tym miesiącu: 193

W poprzednim miesiącu: 203

Wszystkich: 18486